Athletics

Watch the Harlem Wildcats LIVE all Season Long!
Click on the image below to sign up to start viewing!


Bottom row from left to right – Teagen Levaldo, Titan Brockie, Zachary Jackson, Josh Horn, Trayce Sunchild Standing row from left to right – Sonny Gray, Tyler Cichosz, RJ Ramone, Coleman Gray, Julius Ball Not pictured but on team is Stanley Spangelo

Results from Harlem Invitational golf tournament.

Boys Varsity                                                        Girls Varsity

1st Hayden VanWichen – Malta – 95          1st – Lexie Pehlke – Glasgow – 86

2nd Tyler Cichosz – Harlem                            2nd  Mia Frederick – Poplar

3rd Logan Young – Poplar                               3rd Ashley MacLeod – Chinook

4th RJ Ramone – Harlem                                 4th Alyssa Gruszie- Chinook

5th Sonny Gray – Harlem                                5th Hailey Bell – Chinook

6th Ian Peterson – Glasgow                          6th Riley Macdonald – Poplar

7th Chris Miner – Poplar                                 7th Alexus Nistler – Glasgow

8th Julius Ball – Harlem                                   8th Sanice Lagerquist – Glasgow

9th Ty Overcast – Chinook                             9th Camryn Messerly – Malta

10th Coleman Gray – Harlem                        10th Kendra McMaster – Chinook

Boys JV                                                                 Girls JV

1st Trayce Sunchild – Harlem – 111            Maddie Swindler – Glasgow – 135

Boys Varsity Team                                           Girls Varsity Team

1st Place – Harlem 433                                     1st Place – Chinook 413


Congrats to the Wildcat Track Team for qualifying the following tracksters for the Divisional Tournament this weekend in Glasgow.

 

Brad Cichosz took 1st place in the 3200 Meters and 2nd place in the 1600 Meters

Daniel Lawrence, Darrius Longknife, Truth Brockie & Lance Blackcrow took 4th place in the 4×400 Meter Relay

Andrew Rasmussen took 6th place in Long Jump

Skylee Dirden took 4th place in the Triple Jump and 3rd place in the Long Jump

Kristyn Kittson took 5th place in the Triple Jump

Taya Trottier took 6th place in the 400 Meters and 2nd place in the 800 Meters

L’Tia Lawrence took 1st place in the 1600 Meters and 3200 Meters

Haylee Johnson took 4th place in the Shot Put and Javelin

Haylee Johnson, Taya Trottier, Kristyn Kittson, & Skylee Dirden took 4th place in the 4 x 100 Meter Relay

Taya Trottier, Kristyn Kittson, Skylee Dirden, & L’Tia Lawrence took 3rd place in the 4 x 400 Meter Relay


Congrats to the Lady Wildcat Tennis Team for taking 2nd place in the team scoring and qualifying the following girls for the State Tournament in Bozeman this week.

 

Aria Owens and Taseshon Scheaffer took 2nd place in doubles competition

Whitney Doney and Michael Anne Humphreys took 3rd place in the doubles competition

Aspen Baker took 2nd place in the singles competition